2024. szeptember 21-22-én önismereti csoport indul
A csoport megtelt és elindult szeptemberben.
A csoport megtelt és elindult szeptemberben.
Az önismereti út célja a változás: hogy megértsünk dolgokat, hogy elinduljon, ami elakadt vagy könnyebb legyen, ami nehéz. Valódi változás akkor történik bennünk, ha nem csak végiggondolunk valamit, hanem amikor testileg, élmény szinten is végbemegy bennünk egy elmozdulás.
A korai terápiás kutatások meglepő eredménnyel zárultak, csak azoknak a klienseknek segít a kezelés, akik kapcsolódni tudnak az élményeikhez. Akkor történik valódi változás és fejlődés, ha a tudatos tapasztalatokat hozzá tudják kapcsolni a zsigeri, kevéssé tudatos tartalmakhoz. Azóta a modern idegtudomány igazolta ezt.
Érzéseink, gondolataink, testi jelzéseink olyanok, mint egy mérhetetlenül gazdag műszerpark és szerszámkészlet. Csak meg kell tanulnunk bánni velük. A tudatos figyelem, a jelen-lét teszi lehetővé, hogy a műszerek kijelzéseit észleljük, és a javításhoz a megfelelő szerszámokat válasszuk és használjuk.
A fókuszolás módszere olyan belső figyelem elsajátítását jelenti, amely segít más szemmel látni nehézségeinket, és újfajta megoldásokat találni. Eugene Gendlin...
A figyelem irányításának képességében rejlik annak a titka, hogy áthangoljuk agyunkat. Felül tudjuk írni berögzült viselkedési mintáinkat. Olyan ez, mintha a régi, bakhátas, zötyögős út helyett a szabad mezőn új utat építenénk.
A tehetetlenséghez hasonló, elborító érzelmekkel az az egyik legnehezebb, hogy nem látunk ki belőlük. Saját érzelmi állapotunkat a helyzet valós megítéléseként érzékeljük. Tényleg elhisszük, hogy nincs megoldás, nem lehet mit kezdeni a gondjainkkal.
A korona vírus mellett napjaink legnehezebb élménye, hogyan birkózzunk meg a bezártságunk következtében megnövekedett feladatainkkal, stresszel és a mindent átitató szorongásainkkal. Segítene, ha tudnánk találkozni barátainkkal, de pont most az lehetetlen, ami máskor mindig használ.
Megtanulunk másképp jelen lenni hétköznapi helyzetekben, és hozzáférni ahhoz, ami bennünk rejlik. Befelé figyeléssel olyan belső eszközöket, erőforrásokat találhatunk, amelyekről eddig nem tudtunk, vagy nem éltünk meg fontosnak.
Medgyesi Krisztina írása izgalmas kérdést jár körül: hogyan lehet összepárosítani két elsőre ennyire eltérőnek látszó módszert?